Certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer) to protokół sieciowy używany do zabezpieczenia połączeń internetowych. Zadaniem Certyfikatów SSL jest szyfrowanie poufnych informacji takich jak m.in. dane klientów, które są przesyłane np. podczas procesu zakupu w sklepach internetowych.

Szyfrowanie strony protokołem SSL daje gwarancję bezpieczeństwa danych w trakcie ich przesyłania w szczególności jeśli są to sklepy internetowe, strony banków, czy strony urzędowe.

Należy pamiętać, że 25 maja 2018r. zostało zaktualizowane rozporządzenie o ochronie danych osobowych, które mówi jasne, że właściciele stron WWW powinni wykorzystać wszelkie dostępne sposoby, które mają na celu skutecznie chronić dane osobowe użytkowników korzystających z danego serwisu. Dane te powinny być odpowiednio szyfrowane i w pełni poufne co właśnie czyni Certyfikat SSL.

Po czym można rozpoznać, że certyfikat SSL został zainstalowany ?

Certyfikat SSL można rozpoznać przede wszystkim dzięki odpowiedniemu oznaczeniu w pasku adresu przeglądarki. Przed adresem URL znajduje się ikonka kłódki a także protokół adresu URL jest w postaci https://, natomiast w przypadku stron działających bez certyfikatu SSL w pasku adresu widnieje tylko http://. Trzeba pamiętać, że najwyższy stopień bezpieczeństwa definiowany jest za pomocą zielonej kłódki i jest on wymagany m.in. w bankowości internetowej.

Witryny pozbawione Certyfikatu SSL są oznaczane jako strony „niebezpieczne”. Taka strona WWW, czy też sklep internetowy jednoznacznie kojarzy się z niebezpieczeństwem przez co zniechęca użytkownika do jej przeglądania i uniemożliwia np. skorzystania z oferty w niej dostępnej.

Czy zainstalowany certyfikat SSL ma jakiś wpływ na pozycjonowanie ?

Google od dawna informuje, że posiadanie zainstalowanego certyfikatu SSL na stronie ma duży wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania przez co takie witryny będą wyświetlać się na wyższych pozycjach i nie ma to znaczenia czy jest to strona urzędowa czy mała strona firmowa. Certyfikat SSL powinien być wykorzystywany na każdej stronie po to aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w sieci.

Podsumowanie

Certyfikat SSL w dzisiejszych czasach powinien być nieodłącznym elementem każdej strony internetowej. Nam jako właścicielom stron WWW i sklepów online daje jasny sygnał, że dbamy o wrażliwe dane naszych klientów.  Certyfikat powinien być wdrożony we wszystkich witrynach, w których w jakikolwiek sposób wykorzystuje się lub przetwarza dane osobowe.